OEM NUMBER 289502G450
Type:
(New MagnaFlow EPA Approved Direct Fit OEM Grade Catalytic Converter)
No images found.
4% OFF
Loading...
Notify Me!
Enter your email address below to be notified when this item is back in stock.
Thanks!
We will send you an email once this item is back in stock.
Out of Stock
Rebuild & Return Only
Send us your part
and we will rebuild it!
Provide your email and phone number
below and we will contact you to set it up.
More InformationMore Information
Thanks!
We will contact you soon.
Notify Me!
Catalytic Converter EPA Approved 45-47562 Z7
OEM NUMBER 289502G450
SKU: 45-47562 Z7
Type: New MagnaFlow EPA Approved Direct Fit OEM Grade Catalytic Converter
5 Year Unlimited Mileage Warranty
Additional warranty options available*
ABOUT THIS ITEM
Keep the check engine light off with MagnaFlow OEM Grade Federal/EPA Compliant Direct-Fit Catalytic Converter 52863. With features including free-flowing mandrel-bent tubing and highly corrosion resistant stainless steel construction, easily install this converter yourself using the proper tools, no cutting or welding required. MagnaFlow's state-of-the-art metrology department uses the latest 3D scanning systems during research and development, so you can be confident that your new part will fit and function like the original equipment. By replicating the OE design, the single laser fusion weld greatly reduces the possibility of a leak, and our compact, low-mass design also allows for greater thermal efficiency. MagnaFlow 52863 includes (2) Flange Gaskets and interchanges with OE parts 28950-2G380, 28950-2G450. This replacement part is designed to meet or exceed Federal emissions requirements set forth by the EPA, complying with legal standards for OBDII Federally registered vehicles with California or Federal/EPA Emission systems.Material - Stainless Steel, Body Type - Spun, Clamps Included - No, Finish - Stainless, Universal Or Specific Fit - Specific, Grade Type - Regular, Tube Material - Stainless Steel, Hangers Included - No, Inlet Type - Flange, Outlet Type - Flange, Heat Shield Attached - No, Body Material - Stainless Steel, California Air Resources Board (CARB) Certified - No, Substrate Material - Ceramic, Inlet Gasket Included - Yes, Inlet Mounting Hardware Included - No, Outlet Gasket Included - Yes, Outlet Mounting Hardware Included - No, Overall Length - 13 in., Air Tube Count - 0, Sensor Port Count - 0, New York Certified - No, Air Tube Adaptable - No, CARB Executive Order Number - Not Applicable, Prop 65 Y/N - No
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Part Type
Catalytic Converter EPA Approved
SKU
45-47562 Z7
Brand
MagnaFlow Exhaust Products
Series
Direct-Fit OEM GRADE Federal (Exc.CA)
Part Number
52863
Type
Condition
New
Fit Type
Exact
Warranty
FREE 5 Year Unlimited Mileage Warranty More Information
Additional warranty options available at checkout
Weight
6 Pounds
Box Dimensions
Height: 4.50"
Length: 14.00"
Width: 6.63"